Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Jaki zawód gwarantuje pracę?

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:

Od 2005 roku w Polsce przeprowadzany jest monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Jaki zawód gwarantuje pracę?
Najnowsze zestawienie opublikował Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie.

Eksperci, którzy przygotowują dokument klasyfikują zawody w trzy grupy. Do zawodów deficytowych należą te, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje- niewielka. Zawody zrównoważone to te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Zawody nadwyżkowe to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Z danych przedstawionych w zestawieniu wynika, że do zawodów nadwyżkowych należą m.in. monterzy sprzętu elektrycznego, farmaceuci, ratownicy medyczni czy operatorzy sieci i systemów komputerowych. Ilość bezrobotnych i ofert pracy równoważy się m.in. u pośredników pracy i zatrudnienia, księgowych, pracowników sprzedaży i formiarzy odlewniczych. W Urzędach Pracy wiszą natomiast oferty, a nie ma chętnych do pracy w zawodach takich jak kierownicy do spraw badań i rozwoju, planiści produkcyjni, funkcjonariusze służby więziennej, operatorzy do maszyn produkcji wyrobów z tworzych sztucznych czy specjaliści do spraw rozwoju systemów informatycznych.

Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych zlecany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2005 roku. Przeprowadzany jest na trzech poziomach terytorialnych: powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Informacja o zawodach uaktualniana jest co pół roku, a raz w roku przygotowywany jest raport roczny. Badanie bazuje na danych gromadzonych w urzędach pracy, internetowych ofertach pracy, a także w oparciu o informacje o uczniach, studentach i absolwentach uzyskane ze sprawozdań MEN i GUS.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA