Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przypomni bowiem w niebanalny sposób o idei rodzicielstwa zastępczego, zapraszając do udziału w plenerowym festynie. Będzie zatem okazja do spotkań przede wszystkim z rodzinami, które podjęły wyzwanie i odpowiedziały na apel, by stworzyć Dom dzieciom, pozbawionym z różnych względów opieki ze strony biologicznych rodziców. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska zaprasza więc gorąco, razem z PCPR do udziału w festynie, promującym ideę rodzicielstwa zastępczego. Niedzielne imprezy w Parku Chrobrego zaplanowano w godzinach od 12.00. do 15.00.
Pod koniec maja, dokładnie 30 dnia miesiąca, obchodzimy Święto Rodzicielstwa Zastępczego. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie postanowiło zorganizować swój festyn w niemniej symbolicznym i wymownym Dniu Matki. W tym roku przypada on w najbliższą niedzielę. To według organizatorów doskonała okazja, by przypomnieć o dużym zapotrzebowaniu na rodziców zastępczych. Zaplanowany festyn w Parku Chrobrego ma również zachęcić do zgłaszania się potencjalnych kandydatów, tym bardziej że zapotrzebowanie na taką formę opieki jest ogromne. Niestety, w odróżnieniu od grona potencjalnych kandydatów na rodziców zastępczych. Stąd promocja i zachęty do zaangażowania się rodzin w tę formę opieki.
Na uczestników niedzielnego festynu czekają więc liczne atrakcje. Organizatorzy przygotowali m.in. konkursy z upominkami. Najmłodsi mogą wziąć udział w zabawie z animatorem. Czekają też rozrywki na zjeżdżalni czy trampolinie. W programie także malowanie twarzy, koncerty w plenerze, zaś dla amatorów słodkości- cukrowa wata. Wszystkie atrakcje i niespodzianki dostępne zupełnie za darmo. Zachęcamy więc zarówno młodszych, jak i nieco starszych do przybycia w pobliże plenerowej sceny Teatru Letniego w Parku Chrobrego. To może być niezapomniana dla wielu niedziela…
Według danych PCPR, w powiecie stargardzkim funkcjonują obecnie 183 rodziny zastępcze oraz trzy rodzinne domy dziecka. W pieczy zastępczej pozostaje 249 dzieci, natomiast opieką w rodzinnych domach dziecka objęto 20 wychowanków. Pracownicy PCPR przypominają o utrzymującym się nadal zapotrzebowaniu na różnorodną formę pieczy zastępczej. Przybywa bowiem dzieci, umieszczanych w pogotowiach opiekuńczych czy innych placówkach tzw. instytucjonalnej opieki. Tymczasem dzieci poniżej siódmego roku życia powinny trafiać do rodzin zastępczych. Niedzielne spotkanie w Parku Chrobrego będzie więc doskonała okazją, by na apel PCPR odpowiedzieli ci, którzy nie zawahają się, by stworzyć Dom dzieciom tęskniącym za ciepłem prawdziwej, rodzicielskiej miłości.