Dzisiaj jest: 22.8.2019, imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

Dobrzany i Dolice: jest dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Dodano: 3 miesiące temu

Inwestycje Powiatu Stargardzkiego już formalnie widnieją na liście projektów, zakwalifikowanych do sfinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

Dobrzany i Dolice: jest dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych

Listę opublikował Wojewoda Zachodniopomorski. Dotację z funduszu uzyskał również projekt przebudowy ulicy Wojska Polskiego w Dolicach.  Oznacza to, że oba projekty ujęte w tegorocznym budżecie Powiatu oraz samorządów Dobrzan i Dolic, otrzymają dofinansowanie w wysokości 60 proc. kosztów realizacji inwestycji.
 

Biegnący przez Dobrzany odcinek drogi powiatowej 1740 Z, w znacznej części ułożony z poniemieckich płyt betonowych, stanowi główną arterię komunikacyjną miasta. Łączy Dobrzany przede wszystkim z krajową „10” przez Suchań. Umożliwia również dojazd do drogi krajowej nr 20 w Chociwlu. Obok ruchu lokalnego, odcinek ul.  Jana Pawła II pełni także funkcję tranzytową, łącząc obie drogi krajowe.  W rozstrzygniętym przez ZDP przetargu na przebudowę ul. Jana Pawła II, najkorzystniejsza okazała się oferta firmy STRABAG. Umowę z wykonawcą Zarząd Dróg Powiatowych podpisze 15 maja w Dobrzanach. Tego dnia STRABAG formalnie przejmie też plac budowy. Wykonawca będzie miał niecałe pięć miesięcy na zrealizowanie inwestycji, licząc od dnia podpisania umowy. Jej koszt wyniesie ok. 5 mln 300 tys. zł.  Kwotę ponad 3,5 mln zł stanowi dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych. Resztę kosztów pokryje wkład własny z budżetu Powiatu Stargardzkiego, oraz wniesiony przez Gminę Dobrzany.
 

 Ulica na długości ok. kilometra zostanie poszerzona do 7 metrów (dwa pasy ruchu po 3,5 m.). Przebudowane zostaną również chodniki, o łącznej długości  2846 m. Nowe zjazdy otrzymają też mieszkańcy sąsiadujących z ulicą posesji. Wykonawca skoryguje także cztery skrzyżowania z drogami gminnymi i powiatowymi. Bezpieczeństwo ruchu od strony Chociwla poprawi również wysepka oddzielająca jezdnię, z odgięciem toru jazdy. Ma to wymusić ograniczenie prędkości przy wjeździe do miasta. Projekt zakłada również wykonanie kanalizacji deszczowej i budowę nowego przepustu.

 Kolejny na liście Funduszu Dróg Samorządowy projekt przebudowy ul. Wojska Polskiego w Dolicach, stanowi odcinek drogi powiatowej 1716 Z, która umożliwia wjazd od strony Stargardu do centrum miasta. Ulica łączy się dalej z drogami wojewódzkimi:  nr 122 i 119,  w kierunku Suchania i Pyrzyc.
 

W projekcie przewidziano przebudowę blisko 845 m ulicy. Nawierzchnia ma być poszerzona do 6 m (dwa pasy ruchu po 3 m). Przewidziano również budowę ciągu pieszo- rowerowego. Posesje przyległe do przebudowywanej ulicy otrzymają też nowe zjazdy. I tutaj zakres przebudowy obejmuje nową sieć kanalizacji deszczowej. Po formalnym już uzyskaniu dofinansowania z rządowego funduszu, ZDP przystąpi teraz do ogłoszenia postępowania przetargowego. Oferty na przebudowę ul. Wojska Polskiego w Dolicach mają być otwarte pod koniec maja. Wykonawcę tej inwestycji poznamy więc najpóźniej na początku czerwca.
 

Powiat Stargardzki aplikuje również o finansowe wsparcie kolejnych inwestycji w ramach rządowego programu. Dotyczą one przebudowy ulic: Marii Konopnickiej i Pierwszej Brygady w Stargardzie, oraz niewielkiego odcinka drogi powiatowej  z Wiechowa do ulicy Polnej w Suchaniu. Po zweryfikowaniu wniosków gmin i powiatów, zakwalifikowano w naszym regionie łącznie 45 projektów, zgłoszonych przez samorządy do FDS na przełomie lat 2018/ 2019. Łączna kwota dofinansowania, obejmująca projekty z listy podstawowej i rezerwowej, wynosi ok. 111 mln zł.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA