Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Słodkowo: projekt już jest. Powiat wnioskuje o finansowe wsparcie

Dodano: 4 miesiące temu

Wniosek o dofinansowanie przebudowy odcinka drogi z Suchania do Słodkowa zamierza złożyć Powiat Stargardzki do utworzonego niedawno przez rząd Funduszu Dróg Samorządowych.

Słodkowo: projekt już jest. Powiat wnioskuje o finansowe wsparcie

Nabór wniosków ogłosił Wojewoda Zachodniopomorski, będący dysponentem dotacji przydzielonych regionom z rządowego programu. Wnioski dotyczą realizacji wybranych i rekomendowanych projektów jeszcze w tym roku. Samorządy mogą je składać do 15 kwietnia.
 

Projekt obejmuje przebudowę niewielkiego odcinka drogi powiatowej nr 1735Z Wiechowo- Suchań. Zarząd Dróg Powiatowych zamierza przebudować trasę ze Słodkowa, do mostu przy ulicy Polnej w Suchaniu. Istotne jest, że w 2017 r. Powiat Stargardzki kosztem ponad 130 tys. zł  zlecił wykonanie całościowego projektu technicznego przebudowy tej drogi. Nie ma więc potrzeby opracowania dokumentacji projektowej.
 

Droga powiatowa 1735 Z stanowi część układu podstawowego lokalnej sieci dróg. Jej stan techniczny na całej długości dalece odbiega od współczesnych standardów. Szczególnie w rejonie Słodkowa zniszczona nawierzchnia wiodąca wzdłuż barier ochronnych zamienia się dla kierowców w tor przeszkód. Liczne spękania i ubytki oraz niespełna 3- metrowa szerokość jezdni nie sprzyjają bezpieczeństwu. Trudno tez mówić o komforcie jazdy. Brak właściwego odwodnienia powoduje też na tym odcinku powstawanie  rozlewisk, szczególnie po obfitych opadach deszczu.  Coroczne remonty trasy, wykonywane każdego roku przez Zarząd Dróg Powiatowych, pozwalają jedynie na utrzymanie  ruchu- bez większej poprawy jej stanu technicznego.
 

Zakres przebudowy odcinka ze Słodkowa do Suchania przewiduje m.in. skorygowanie przebiegu oraz zwiększenie szerokości jezdni do 6 metrów (dwa pasy ruchu po 3 m). Założono także budowę zjazdów do sąsiadujących z drogą posesji. W projekcie ujęto również budowę nowych chodników oraz wykonanie właściwego odwodnienia drogi. Koszt inwestycji oszacowano na kwotę 5 mln zł.  Powiat spodziewa się, że planowane dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, ustalone na 80 proc. wartości projektu, wyniesie ok. 4 mln zł kosztów kwalifikowanych. Pozostała część stanowić będzie wkład własny, wniesiony przez Powiat Stargardzki razem z Gminą Suchań, która zadeklarowała finansowy udział w realizacji drogowej inwestycji Zarządu Dróg Powiatowych.
 

Na tegorocznej liście rankingowej projektów, które zakwalifikowały się do finansowego wsparcia z Funduszu Dróg Samorządowych ujęto natomiast przebudowę ulicy Jana Pawła II w Dobrzanach oraz ulicy Wojska Polskiego w Dolicach. Obie stanowią odcinki dróg powiatowych. Zarząd Powiatu Stargardzkiego liczy, że w ramach drugiego rozdania z rządowego funduszu sfinansowana zostanie również planowana inwestycja w Słodkowie.
 

Z puli dotacji Funduszu Dróg Samorządowych, Pomorze Zachodnie otrzymało w tym roku 75 mln zł na realizację wybranych projektów, zgłoszonych przez samorządy.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA