Dzisiaj jest: 22.8.2019, imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

"Stargardia"- nie tylko dla historyków...

Dodano: 6 miesięcy temu

Najnowsze wydanie „Stargardii”- rocznika Muzeum Archeologiczno- Historycznego zaprezentowano w siedzibie stargardzkiego muzeum.

"Stargardia"- nie tylko dla historyków...

W dwunastym już tomie rocznika czytelnicy znajdą teksty poświęcone znaleziskom archeologicznym, dokonanym na terenie Stargardu oraz miejscowości gmin powiatu. Wiele miejsca na stronach wydawnictwa zajmuje również przystępny opis  starych druków, z dawnych zbiorów biblioteki gimnazjalnej w Stargardzie.  Druk publikacji muzeum dedykowanej przeszłości i kulturze Pomorza, sfinansował Powiat Stargardzki.

W oficjalnej prezentacji 12. wydania „Stargardii” uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska.  Do lektury zachęcał zebranych Marcin Majewski, Dyrektor Muzeum Archeologiczno- Historycznego. Wydanie składa się z trzech części. W pierwszej znajdziemy m.in. tekst poświęcony dziejom rodu rycerskiego von Küssow na Pomorzu od XIV do XIX w. Historia rodu wiąże się nierozerwalnie z dzisiejszym Koszewem i Koszewkiem w gminie Stargard.  Zaciekawienie budzi również kolejny tekst na temat zamku w Studnicy- malowniczej wsi położonej na styku trzech gmin: Ińska, Drawska Pomorskiego i Kalisza Pomorskiego. Znajdziemy tu przede wszystkim historię  rodu von dem Borne, a także   syntetyczny opis dziejów obiektu od XIV wieku, aż do likwidacji rolniczego zespołu spółdzielczego w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Godny polecenia jest również tekst, poświęcony historii naczyń kamionkowych, odkrytych w Stargardzie podczas prac archeologicznych w części kwartału Starego Miasta.

Drugą część wydawnictwa poświęcono przedsięwzięciom, zrealizowanym przez zespól stargardzkich Muzealników. Wśród licznych sprawozdań z działalności uwagę przykuwa informacja o przejęciu przez Muzeum unikalnej kolekcji szklanych negatywów fotograficznych. Prezentują one życie codzienne rodziny dyrektora kolejowych zakładów naprawczych w Stargardzie, w latach 1901- 1910. Bogata kolekcja 105 szklanych negatywów przynosi równie unikalne ujęcia dawnej zabudowy miasta z przełomu XIX i XX wieku.
 

Zaletą najnowszej publikacji stargardzkiego muzeum jest przystępny język  tekstów, których lektura potrafi wciągnąć i zainteresować. Sposób, w jaki kształtowana jest linia redakcyjna „Stargardii” sprawia, że tajemnice powiatu i regionu są dostępne także dla czytelników,  na co dzień mało obeznanych z historią.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA