Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Stargard wycofuje się z programu Mieszkanie Plus

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Wiceprezydent Stargardu Piotr Mync poinformował, że miasto wycofuje się z budowy mieszkań czynszowych w programie Mieszkanie Plus.

Stargard wycofuje się z programu Mieszkanie Plus
Według niego "Za taką cenę zapotrzebowania by nie było".

Informacja o rezygnacji z programu Mieszkanie Plus została przekazana przez Wiceprezydenta Piotra Mynca podczas rozmowy w Radiu Szczecin.  - Ta oferta, którą otrzymaliśmy jest z naszego punktu nie do przyjęcia. Jej założenia są takie, że budowa będzie kosztowała niecałe 3000 zł za m2, co jak wiemy dzisiaj jest po prostu niemożliwe- mówi Piotr Mync. Przy tym założeniu czynsze miałyby wynosić w okolicach 17-20 zł. - Jeżeli sobie uświadomimy, że buduje się dzisiaj za 5-6 tys. zł za m2, a nie za 3 tys., to od razu widać, jakie byłyby te czynsze. Nie sądzimy, by rynek stargardzki wchłonął w ogóle mieszkania o takich czynszach- dodaje Zastępca Prezydenta Stargardu.

Piotr Mync mówi, że na Mieszkania Plus za taką cenę nie byłoby zapotrzebowania. Cena czynszu za 1m2 bez opcji wykupu wynosiłaby ponad 20 zł. Mieszkania TBS-u uchodzą za drogie, a te czynsze w naszym regionie wahają się od 11 do 13 zł. - W porównaniu do 20 zł to jest olbrzymia różnica- mówi Wiceprezydent.

Rezygnacja z programu Mieszkanie Plus nie oznacza, że Miasto rezygnuje z budownictwa mieszkaniowego. - My w tej chwili realizujemy inwestycje z innych pieniędzy- mówi Piotr Mync. Bank Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje program Mieszkanie Plus, nie zmienił swojej oferty, czyli pozostał przy tych danych, które są według Wiceprezydenta nierealne na dzień dzisiejszy- 3000 zł za m2. - Zwróciliśmy się z zapytaniem do Krajowego Funduszu Nieruchomości czy nie złoży lepszej oferty- dodaje Piotr Mync. Informację o rezygnacji z programu Mieszkanie Plus w Stargardzie potwierdziła Ewa Syta z firmy PFR Nieruchomości, która dodała, że "nie wyklucza współpracy ze stargardzkim Urzędem Miasta w przyszłości".

Niezależnie od rządowego programu w Stargardzie prowadzone są działania mające na celu zapewnienie dostępności tańszych mieszkań dla osób o niższych dochodach. Stargard nieustannie buduje kolejne budynki z mieszkaniami komunalnymi. W 2017 roku do użytku został oddany budynek z 28 mieszkaniami na wynajem przy ul. Tańskiego 6a, b oraz c. W trakcie realizacji jest budynek przy ul. Andersa 29, w którym w tym roku do użytkowania zostaną oddane 23 mieszkania na wynajem. We wrześniu na realizację kolejnego budynku z 24 mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem (ul. Śniadeckiego 17) złożony został wniosek o pozyskanie dofinansowania. Poza tym, również we wrześniu, STBS złożyło wniosek o wsparcie finansowe w ramach rządowego programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego. W tym przypadku chodzi o realizację budynku przy ul. Kościuszki 72 z 14 mieszkaniami na wynajem.

"Mieszkanie Plus" to funkcjonujący od 2017 roku program rządowy, który zastąpił inny program o charakterze pomocowym- "Mieszkanie dla młodych". Polega on na budowie tanich mieszkań pod wynajem. Mieszkania takie miały powstać również w Stargardzie. W 2017 roku deklarowano, że w mieście powstanie około 400 lokali na tani wynajem. Część z nich miała zostać wybudowana na osiedlu Lotnisko, a część przy ul. Broniewskiego. Później zmniejszono tą deklarację do 100 mieszkań.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA