Dzisiaj jest: 23.4.2024, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Świąteczne klimaty ? Boże Narodzenie w Parafiach: Greckokatolickiej i Prawosławnej

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Nie dla wszystkich stargardzian 25 grudnia był dniem Narodzenia Pańskiego.

Świąteczne klimaty ? Boże Narodzenie w Parafiach: Greckokatolickiej i Prawosławnej
Wschodni chrześcijanie, w tym grekokatolicy i prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia. Różnica ta wynika z używania różnych kalendarzy przez kościoły wschodni i zachodni. Kościół greckokatolicki i wyznawcy prawosławia używają tzw. kalendarza juliańskiego, w odróżnieniu od kalendarza gregoriańskiego, używanego przez Kościół łaciński.

Gdybyśmy chcieli zatrzymać się na podobieństwach w świętowaniu Bożego Narodzenia, to niewątpliwie należałoby zacząć od duchowego przygotowania do Bożego Narodzenia. Takim przygotowaniem jest post zwany Adwentem w tradycji łacińskiej i Pyłypiwką w tradycji bizantyjskiej.

Wigilia Bożego Narodzenia ma podobny przebieg, we wszystkich tradycjach chrześcijańskich tego dnia obowiązuje post. Często wierni powstrzymują się od przyjmowania pokarmów aż do wieczerzy wigilijnej. Wigilia rozpoczyna się wspólną modlitwą, którą często poprzedza odczytanie ewangelicznego opisu o Narodzeniu Pańskim. W tradycji wschodnich katolików nie używa się opłatka, ale uczestnicy wigilijnej wieczerzy dzielą się prosforą - przaśnym chlebem - składając sobie nawzajem życzenia. Tradycyjnie na stole podaje się 12 potraw i pozostawia tradycyjne miejsce dla niespodziewanego gościa. Według tradycji pod obrusem umieszcza się siano. Królową wieczerzy jest kutia, którą przygotowuje się z pszenicy, maku, miodu i bakalii. Do picia podaje się szczułok, czyli kompot z suszonych owoców.


Nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia są kolędy, które związane są z tradycjami poszczególnych narodów, a nie wyznań. Nie ma więc kolęd greckokatolickich, rzymskokatolickich czy prawosławnych, są natomiast kolędy ukraińskie i polskie. Jest ich bardzo dużo i są chętnie śpiewane aż do 15 lutego, to jest do Święta Ofiarowania Pańskiego.

Rzymsko-katolicką szopkę bożonarodzeniową w cerkwi i kościele greckokatolickim zastępuje ikona Narodzenia Pańskiego, która w okresie świątecznym wystawiona zostaje na tetrapodzie - stoliku przed ikonostasem. Wierni podchodzą do ikony i oddają jej cześć poprzez ucałowanie.

We wszystkich obrządkach Boże Narodzenie świętuje się w gronie rodzinnym.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Stelmet Zastal Zielona Góra. Fotorelacja