Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

Zdobyli doświadczenie i zyski na koncie

Dodano: 5 miesięcy temu

Dodatkowe umiejętności zawodowe zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie,

Zdobyli doświadczenie i zyski na koncie

biorący udział w płatnych stażach zorganizowanych przez firmy, uczestniczące we wspólnym unijnym projekcie pod hasłem: „Dostosowanie kształcenia zawodowego do wymagań rynku pracy”. Stargardzka „Dwójka” już od dłuższego czasu współpracuje z przedsiębiorcami, którzy poszukują pracowników o kwalifikacjach zgodnych z aktualnym zapotrzebowaniem lokalnego rynku. W podobnym projekcie uczestniczą również inne placówki szkolnictwa zawodowego, prowadzone przez Powiat Stargardzki.
 

Zarząd Powiatu realizując swoją politykę oświatową, stara się reagować na zapotrzebowanie firm poszukujących wykwalifikowanych kadr. Stąd współpraca z przedsiębiorcami w kształtowaniu oferty edukacyjnej. Jej efektem jest rozwój kształcenia w branżach, potrzebujących rąk do pracy. Wsparcie- obok nawiązanych już kontaktów z firmami- zapewniają również unijne fundusze, z których placówki szkolnictwa zawodowego korzystają w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa.
 

Jednym z kluczowych jest program obecnej perspektywy finansowej RPO Województwa Zachodniopomorskiego, na lata 2014- 2020. Projekt „Dostosowanie kształcenia zawodowego do wymagań rynku pracy”,  Zespół Szkół nr 2 realizował od września 2017 r., otwierając swoim uczniom nowe ścieżki kariery. W projekcie uczestniczyło 162 uczniów, którzy zdobywali doświadczenie najpierw w teorii, dalej już na stażu w przedsiębiorstwie należącym do grona biznesowych partnerów szkoły.
 

Wykształcenie oraz praktyczne umiejętności zdobywano w zawodach: technik ekonomista, technik logistyk i spedytor. Pierwsze zawodowe szlify, uczestnicy programu uzyskiwali też w specjalnościach informatyka i hotelarza.  Mieli przy tym zagwarantowany staż zawodowy w wymiarze 150 godzin.
 

Firmowe staże uczestników odbywały się pod nadzorem nauczycieli Zespołu Szkół nr 2, którzy oceniali na bieżąco kompetencje i kwalifikacje stażystek i stażystów. Wprowadzali też aktualizowany na bieżąco program stażu, którego zadania umożliwiały stałe poszerzanie wiedzy oraz kompetencji uczniów. Podjęte starania, zarówno przez nauczycieli jak i przedsiębiorców, miały zwiększyć zdolność stażystów do przyszłego ich zatrudnienia. Wygląda na to, że cel ten został osiągnięty.
 

Staże zawodowe prowadzone od 1 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. były możliwe, dzięki aktywnej współpracy z gronem stargardzkich firm. Szlify w zawodzie technika ekonomisty uczniowie zdobywali w Firmie Budowlanej Szubert Sp. z o.o., Stargardzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego oraz Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., a także w firmie Radiometer Solutions Sp. z o.o.
 

Praktyczne umiejętności informatyka stażyści uzyskiwali w stargardzkiej firmach: Bajt Mateusz Krajewski, LuxPC Grzegorz Grenda oraz PAC Krzysztof Owczarek Sp. z o.o. W gronie partnerów znalazły się również spółki: CMG z Warszawy oraz poznańska Itelligence Sp. z o.o.
 

Natomiast pierwsze doświadczenia w pracy hotelarza, uczniowie zdobywali  na stażach w Agroturystyce Zielony Zaułek z Marianowa, stargardzkim Hotelu Grodzkim, hotelu Mały Młyn, pensjonacie PICCOLO Ireneusza Pabiana w Stargardzie, a także w hotelowej części ZODR Barzkowice. Uczniowie trafili również na staż do pensjonatu Villa Justyna- Justyny Tarasiuk Gowor w Pobierowie, kompleksu MEWES Polska R. Węgrzyn z Drawna, oraz do Hotelu Dobosz w Policach.
 

Dla przyszłych techników logistyków oraz spedytorów, swe podwoje otworzyły z kolei: komunalne spółki PEC Stargard i MPK, oraz ITL Spedycja i Transport Sp. z o.o., a także  P.H. Metalik Sp. z o.o. Staże zawodowe uczniom „Dwójki” zapewnili też: Leroy Merlin Sp. z o.o., Backer OBR Sp .z o.o. oraz Marcotrans Mariusza Książka.
 

Opiekunowie szkolni grup stażystów, razem z Dyrektorem Zespołu Szkół Nr 2 dziękują wszystkim przedsiębiorcom zaangażowanym we wspólny projekt za profesjonalną współpracę i działania, dzięki którym uczestnicy projektu mogli zdobyć dodatkowe kwalifikacje, niezbędne na rynku pracy. Dziękują też Starostwu Powiatowemu w Stargardzie za merytoryczne wsparcie i pośrednictwo w uzyskaniu dofinansowania w ramach RPO.
 

Niewykluczone, że absolwenci, którzy mieli okazję poznać realia pracy w wybranym zawodzie wrócą do firm, podejmując stałe już zatrudnienie. Liczy na to lokalny biznes, doświadczający realiów rynku pracownika.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA