kierując za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ofertę wsparcia finansowego do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, prowadzących Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Celem programu pod hasłem: „Zajęcia klubowe w WTZ” jest wsparcie podopiecznych tych placówek, oraz utrzymanie ich samodzielności w życiu społecznym i zawodowym. Zajęcia mają rozpocząć się w lutym 2019 r. i potrwać do końca stycznia 2020 r. Korzystając z pośrednictwa PCPR, zainteresowane organizacje mogą składać wnioski o dofinansowanie.
Klubowe zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej mają być zorganizowana formą rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zgodnie z zaleceniami PFRON, mogą skorzystać z nich podopieczni, wobec których wydano aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a wcześniej były uczestnikami WTZ, lecz opuściły je po rozpoczęciu pracy zawodowej. Oferta kierowana jest również do osób, które widnieją na liście uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, lecz nie brały jeszcze udziału w zorganizowanych zajęciach. I tu również istotne jest ważne zaświadczenie o stopniu ich niepełnosprawności.
Wnioski o udział w klubowych zajęciach dofinansowanych przez funduszu rehabilitacji, można składać do 15 listopada 2018 r. w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Zainteresowane organizacje mogą poznać więcej szczegółów programu, o których PFRON informuje na swojej stronie internetowej: www.pfron.org.pl, w zakładce „O Funduszu”. Zasady uczestnictwa w programie i formy dofinansowania, opisuje też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na swojej stronie: www.pcpr.stargard.pl
PFRON przypomina, że program zajęć klubowych w WTZ powstał wskutek nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja poszerza zakres wsparcia osób niepełnosprawnych w utrzymaniu ich niezależności życiowej. To również istotny element rządowego programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem”.
Beneficjentem programu zajęć klubowych może być w pierwszej kolejności stargardzkie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, prowadzące zarówno Warsztaty Terapii Zajęciowej, jak i Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Zakład Aktywności Zawodowej. Wnioski składać mogą również inne organizacje prowadzące WTZ w gminach powiatu.
Wszystkich obowiązuje nieprzekraczalny termin 15 listopada.