Dzisiaj jest: 6.10.2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

W Miedwiu można kąpać się bez obaw

Dodano: 4 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Pogoda dopisuje, jest bezpiecznie.

W Miedwiu można kąpać się bez obaw
W najbliższych dniach pogoda będzie sprzyjała letnim kąpielom dla ochłody. Na jedynym w naszym regionie oficjalnym kąpielisku nad jeziorem Miedwie można kąpać się bez obaw.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Stargardzie informuje, że woda w kąpielisku śródlądowym w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie jest przydatna do kąpieli. Podczas ostatniego badania 13 lipca stwierdzono, że jakość wody w zakresie wykonanych oznaczeń bakteriologicznych i fizykochemicznych odpowiada wymaganiom dla wód w kąpieliskach. Jezioro Miedwie to jedyne oficjalne kąpielisko w powiecie stargardzkim. Na liście Sanepidu nie ma żadnego miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują bakterie Enterokoki i Escherichia coli. Obecność jednej z bakterii świadczy o bardzo świeżym fekalnym zanieczyszczeniu wody. Bakterie te stanowią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt. Stają się chorobotwórcze, gdy zlokalizują się w tych częściach ciała, w których normalnie nie przebywają. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego powodują objawy chorobowe charakterystyczne dla zatruć pokarmowych, biegunkę, wymioty i bóle brzucha. Mogą również powodować zakażenia układu moczowego.

Wodę mogą zanieczyścić również sinice. Są to bakterie, które występują we wszystkich zbiornikach wodnych. Niebezpieczne stają się w momencie, kiedy wzrasta ich ilość tj. dochodzi do zakwitu, a sprzyja temu wysoka temperatura i niewielki wiatr, który wieje z jednego kierunku przez dłuższy czas. Kwitnienie powstaje w około 2 dni i utrzymuje się przez około 5 do 7 dni. Zakwit sinic powoduje gęste smugi wyglądające jak rozlana niebieskozielona farba oraz grube kożuchy piany o galaretowatej konsystencji. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Zachłyśnięcie się zakażoną wodą może powodować mdłości, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, wzdęcia czy przykurcz mięśni gładkich.

Kolejne badanie wody nad jeziorem Miedwie odbędzie się 24 lipca. Przez cztery ostatnie sezony woda na kąpielisku otrzymywała klasyfikację "Jakość doskonała", więc można liczyć na to, że w najbliższe ciepłe dni nadal będzie można kąpać się nad Miedwiem bez obaw.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech