Dzisiaj jest: 19.1.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Ostatni seans Bohdana Kowalskiego

Dodano: 8 miesięcy temu

Ta wiadomość spadła niczym grom ze słonecznego, majowego nieba. Odszedł człowiek- instytucja, pasjonat kinematografii, współtwórca Ińskiego Lata Filmowego.

Ostatni seans Bohdana Kowalskiego

Wychowawca kilku pokoleń mieszkańców Stargardu, którzy zachowali w pamięci Jego umiłowanie zawodu i niemal dziecięcą radość życia.


Niespokojny duchem nieustannie szukał spełnienia. Znalazł je wśród mórz i oceanów, realizując swoje marzenia wspólnie z uczniami Liceum Morskiego, na pokładzie dalekomorskich jednostek pod biało- czerwoną banderą. Jego zauroczenie, młodzieńcze wręcz zakochanie w bezkresie morza, doskonale widać w fotografiach i tekstach z podróży. Powstawały spontanicznie, stanowiąc zapis uczuć oraz chwil- niepowtarzalnych w swej ulotności, podobnie jak bijące o brzeg fale...


Potrafił dostrzegać szczegół i detal, decydujące o ukrytym pięknie. Wydobywał je piórem i obiektywem, w formie myśli, wrażeń- ciągle nowych i poszukujących.
Polonista, podróżnik, filmowiec i fotograf. Autor tekstów i książek, wśród których „Obrazy pamięci” stanowią osobisty zapis rodzinnej historii na tle powojennej Wędrówki Ludów, i wrastania w stargardzką ziemię- już na Pomorzu Zachodnim. Współtwórca Uniwersytetu Trzeciego Wieku, aktywny do końca. Nieustannie w drodze- aż po noc ze środy na czwartek, drugiego tygodnia maja...
W prowadzonych przez siebie kółkach i pracowniach fotograficznych, wielu na nowo otwierał oczy, pokazując zupełnie inne perspektywy przez pryzmat migawki obiektywu. Ten zmysł światła i obrazu przejęli po nim ci, którym potrafił zaszczepić umiłowanie fotografii.


Film, historia kinematografii, polska szkoła filmowa... To kolejna wielka miłość Bohdana Kowalskiego. Jej wyrazem stało się Ińskie Lato Filmowe, stworzone i prowadzone wspólnie z Dolandem Paszkiewiczem. Ińsko dzięki nim wpisane jest nadal w dziejącą się wciąż historię polskiego kina.


W smutku i żałobie z Rodziną,  Przyjaciółmi Bohdana Kowalskiego łączy się Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska razem z Zarządem Powiatu. Bohdana pożegnamy w sobotę 12 maja 2018 r. o godz.11., na starym cmentarzu w Stargardzie. Msza św. w intencji Zmarłego zostanie odprawiona o godz. 10., w kaplicy cmentarnej.
Pozostanie z nami w swoich tekstach, książkach i fotografiach.  Miejsce zaś w Kinie Morena nadal czeka na Niego...

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Druga rocznica śmierci Prezydenta Sławomira Pajora - GALERIA