Dzisiaj jest: 3.5.2024, imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Miasto wymieni 2,5 tysiąca lamp ulicznych

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miasta w Stargardzie otrzymał dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na wymianę 2436 punktów oświetleniowych.

Miasto wymieni 2,5 tysiąca lamp ulicznych
Dzięki modernizacji w mieście zrobi się jaśniej i oszczędniej.
 
Pół miliona złotych będzie kosztowała wymiana prawie 2,5 tysiąca starych lamp sodowych na ledowe oprawy oświetleniowe w Stargardzie oraz montaż nowych zegarów do automatycznego uruchamiania infrastruktury. Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego zostanie dofinansowana kwotą 335 tysięcy złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wpisujących się w 2 oś "Gospodarka niskoemisyjna" w całym województwie wynosi 212 264 620 zł.
 
Wymiana lamp na stargardzkich ulicach już się rozpoczęła, a cała inwestycja ma zostać zakończona do grudnia. Nowe oświetlenie pojawi się przy ponad 60 ulicach oraz w kilku miejskich parkach, m.in. w Parku Chrobrego, Obwodnicy Starego Miasta czy Rondzie 15 Południk. Urząd Miejski w najbliższym czasie ma ogłosić przetarg na wykonanie prac.
 
Poprawa jakości ulicznego oświetlenia to nie tylko wymiana lamp. W marcu Enea Oświetlenie zakończyła modernizację ponad 110 zegarów astronomicznych sterujących oświetleniem ulicznym Stargardu. W efekcie wykonanych prac sześć tysięcy latarni oświetlających miejskie ulice włącza się i gaśnie w tym samym momencie. Zegary zainstalowane zostały zarówno w szafkach oświetleniowych należących do miasta, jak do spółki Enea Oświetlenie. - Nasza realizacja w Stargardzie pokazuje, że dzięki harmonijnej współpracy samorządu i Enei Oświetlenie osiągnęliśmy wspólnie efekty, które obejmują nie tylko kilka ulic, czy osiedli, ale całe miasto – powiedział Mariusz Kądziołka, prezes spółki.
 
W trakcie modernizacji wykorzystane zostały nowoczesne zegary astronomiczne, które wyposażone są w moduł GSM. Powszechnie stosowane zegary włączają i wyłączają oświetlenie na podstawie tabeli zachodu i wschodu słońca, a zmiana ustawień każdego zegara wykonywana jest ręcznie. Rozwiązanie zastosowane w Stargardzie, pozwala nie tylko na zdalne załączanie oświetlenia, np. przez komórkę. Usprawnia również korektę czasu pracy latarni, umożliwiając sprawdzenie historii pracy każdego zegara przez internet.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja