Dzisiaj jest: 20.4.2024, imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Co kryje się pod hasłem PPK ? Pracowniczym Planie Kapitałowym?

Dodano: 6 lat temu Autor:

Rząd intensywnie pracuje nad stworzeniem prywatnego systemu oszczędzania dla obywateli.

Co kryje się pod hasłem PPK ? Pracowniczym Planie Kapitałowym?
Wszystko po to, abyśmy w przyszłości otrzymywali godziwe emerytury. Na czym dokładnie ma więc polegać zaprezentowany Pracowniczy Plan Kapitałowy?

Mówi się, że przeciętna emerytura każdego z nas będzie wynosić jedną trzecią obecnej pensji. Gdzie w tym wszystkim policzyć opłaty stałe, nie mówiąc już o wydatkach okazjonalnych? Z tego też powodu rząd wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich obywateli i rozpoczął opracowywanie adekwatnego systemu oszczędzania. Ma on funkcjonować pod nazwą Pracowniczego Planu Kapitałowego.
We wstępnych założeniach podanych w czasie konferencji prasowej z udziałem minister finansów Teresy Czerwińskiej, minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa podano, że programem objęci będą wszyscy pracownicy, czyli blisko 11 mln Polaków. W ramach odstępstwa będzie można jednak odstąpić od uczestnictwa w programie, co będzie wymagało złożenia odrębnego wniosku. Przy kalkulowanym 75% udziale z programu korzystać będzie blisko 8,5 mln osób.  
Na początek na konto każdego pracownika wpłynie kwota powitalna ze strony rządu w wysokości 250 zł. Z każdym kolejnym rokiem ze strony państwa otrzymamy kolejnych 240 zł. Z kolei ze strony pracownika od kwoty wynagrodzenia netto będzie pobierana składka w wysokości 2 lub 4% podstawy naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Koszty PPK ponosić będzie również pracodawca. Minimalna składka, jaką będzie zobowiązany do odprowadzania to 1,5 %. Na wniosek pracownika może zostać podwyższona do 4%. Obsługę PPK będą prowadzić Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pod nadzorem Polskiego Funduszu Rozwoju.

Po ukończeniu 60 roku życia świadczenie zostanie wypłacone w postaci jednej z dwóch opcji. Pierwsza zakłada jednorazową wypłatę 25% zgromadzonych środków, a reszty w ratach przez kolejnych 10 lat, z kolei druga wypłaty tylko w systemie ratalnym przez 120 miesięcy. Oprócz tego obywatele otrzymają opcję wypłaty części środków na zakup mieszkania – wkład własny lub 25% w sytuacji poważnego zachorowania. Co ważne w tym pierwszym przypadku pobraną kwotę trzeba będzie zwrócić.

Przedsięwzięcie obok świadczeń do ZUSu oraz IKE i IKZE ma stanowić kolejny filar polskiego systemu emerytalnego. Jednak warto zwrócić uwagę, że kosztem wyższej emerytury będziemy otrzymywać niższe wynagrodzenie w czasie teraźniejszym.

Projekt ustawy został przekazany w dniu 15 lutego do konsultacji z przedstawicielami rządu, pracodawców i związkowców. PPK planowo ma zostać wdrożony wraz z początkiem 2019 roku, jednak pełna realizacja projektu będzie wprowadzana etapowo.  

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja