Dziewczyna trafiła do szpitala Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 z ostrym bólem w klatce piersiowej, na który skarżyła się podczas lekcji w-fu. Po wykonaniu tomografii komputerowej okazało się, że Amelia ma rozwarstwienie aorty. Jest to schorzenie, które głównie dotyka mężczyzn zmagających się z nadciśnieniem tętniczym między 50, a 60 życia. Zdecydowanie rzadziej występuje u ludzi młodych (poniżej 25 roku życia zdiagnozowano do tej pory ok. 30 przypadków), a wśród dzieci jest w zasadzie niespotykane. W momencie gdy stan pacjentki zaczął się gwałtownie pogarszać i krew przestała dopływać do narządów wewnętrznych m.in. jelit i wątroby, lekarze w nocy musieli podjąć nieodwołalną decyzję o operacji.
Zabieg przeprowadzili: dr Arkadiusz Kazimierczak oraz dr Paweł Rynio. Po raz pierwszy na świecie tego typu operacja została przeprowadzona na tak młodym pacjencie. Z tego też powodu wymagała dostosowania warunków do wieku dziewczynki. Standardowo przy tego typu schorzeniach wprowadza się stent-graf, którego zadaniem jest umożliwienie dalszego przepływu krwi w ciele pacjenta. Zostaje on już tam na zawsze. Innowacyjność tego zabiegu polegała na dodaniu zakładki, która ma rosnąć wraz z Amelią. Zabieg mimo konieczności przeprowadzenia dwóch reanimacji, ostatecznie zakończył się pomyślnie. Dziewczynka w ubiegłym tygodniu opuściła szpital w Zdrojach.
Wykonana operacja pozwoliła w praktyce wykorzystać lekarzom z zespołu chirurgów naczyniowych ze szpitala na Pomorzanach wiedzy, jaką zdobywali przez 2 lata, na temat tej metody leczenia rozwarstwienia aorty pod kierownictwem prof. Piotra Gutowskiego.
Materiały foto nie dotyczą opisywanego zabiegu.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- Pierwsza taka operacja na świecie