Do takich przenoszą się stargardzianie zajmujący lokale o niższym standardzie. Ich dotychczasowe domy są przekazywane m.in. osobom oczekującym na przydział lokalu socjalnego. – Nie chcemy budować osiedli dla osób o niskich dochodach oraz dla eksmitowanych. Obserwowaliśmy inne miasta, które wybrały takie rozwiązanie i widzimy, jakie kłopoty to powoduje. Zależy nam żeby te rodziny trafiały w bardzo różne środowiska – tam, gdzie podejmą starania o poprawę swojego życia i otrzymają wsparcie – mówi Rafał Zając, prezydent Stargardu.
Dobre otoczenie
Przy ul. Tańskiego 6 Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku nowy blok, w którym jest 28 mieszkań. Lokale są idealne zarówno dla osób żyjących w pojedynkę, jak i dla rodzin dwu- trzy- i czteroosobowych. Ich standard jest wysoki. Mają schowki lub komórki lokatorskie, balkony, a te na parterze – także przydomowe ogródki. Mieszkania są funkcjonalne i jasne.
Budynek znajduje się w spokojnej okolicy, która wciąż się rozwija. Do dyspozycji jest plac zabaw, siłownia plenerowa, boisko ze sztuczną murawą i do koszykówki. W pobliżu znajduje się kilka sklepów i biblioteka.
100 metrów od bloku jest przystanek autobusowy, z którego bez problemu można dojechać do centrum miasta. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych przemieszczają się autobusami MZK bezpłatnie. W przyszłym roku na osiedlu rozpocznie się budowa żłobka i przedszkola, do którego dzieci zaczną chodzić już w roku 2019. Przy pobliskim Zespole Szkół nr 5 w ciągu dwóch lat ma powstać hala sportowa dostępna również dla mieszkańców. W czasie wakacji i ferii na osiedlu odbywają się zajęcia świetlicowe „Wakacje na Lotnisku”.
Jak dostać lepsze mieszkanie?
W trzech klatkach przy ul. Tańskiego 6 wciąż są wolne mieszkania. To lokale o powierzchni od 30 do 50 m². STBS przygotował je dla osób uprawnionych do przydziału lokalu docelowego, w szczególności jednak dla stargardzian czekających na zamianę dotychczas zajmowanego mieszkania komunalnego – tych, którzy chcą poprawić swoje warunki. – Część budynków w Stargardzie to obiekty przedwojenne albo wzniesione niedługo po wojnie. Ich standard, mimo remontów prowadzonych przez STBS, nie jest za wysoki. W związku z tym lokatorzy takich bloków mają pierwszeństwo, aby zamieszkać w wysokim standardzie – mówi Agata Kmieć-Łuciuk, dyrektor wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Stargardzie.
Aby móc oddać swoje dotychczasowe mieszkanie, np. w starej kamienicy i przenieść się do nowoczesnego budynku, trzeba zgłosić się do STBS przy Alei Żołnierza 11a. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00. Na miejscu będzie można poznać wszystkie szczegóły i uzyskać pomoc w przejściu przez kwestie formalne.
Można zdobyć obniżkę opłat
– Mimo, że czynsz w tym nowym budynku będzie wyższy, niż w starych blokach, to przygotowaliśmy system obniżek, z których mogą skorzystać stargardzianie chcący zamienić mieszkanie, ale osiągający nie najwyższe dochody. Nawet jeśli zamieni się osoba trochę słabsza ekonomicznie, to czynsz niejako zostanie dostosowany do jej dochodów – mówi prezydent Rafał Zając.
Uwolnione mieszkania o niższym standardzie będą odświeżone i przeznaczone dla stargardzian, którzy ze względu na niskie zarobki nie mają możliwości pozyskania mieszkania w inny sposób. – Często stargardzianie bez mieszkania mówią do mnie, że nie oczekują nie wiadomo jakiego standardu. Zaznaczają, że chcą mieć po prostu dach nad głową dla swojej rodziny. To jest wyjście im naprzeciw – dodaje prezydent Rafał Zając.
Socjalizacja zamiast getta
Część uwolnionych mieszkań zajmą też osoby z wyrokiem eksmisyjnym, którym sąd przyznał prawo do otrzymania lokalu socjalnego. Dzięki takiemu mechanizmowi ludzie z różnymi problemami społecznymi nie są przesiedlani w jedno miejsce, do specjalnie tworzonych, np. kontenerowych osiedli socjalnych na obrzeżach miasta, w których mają jeszcze większe trudności z pokonaniem życiowych niepowodzeń. – Mieszkańcy w małych społecznościach potrafią się bardzo dobrze wspierać. To jest ogromna wartość. Liczę na to, że trafiając w różne części miasta stargardzianie zmagający się z trudnościami będą mogli liczyć na wsparcie sąsiadów – mówi Agata Kmieć-Łuciuk, dyrektor wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Stargardzie.
Niektóre na sprzedaż
Nie wszystkie mieszkania w budynku przy ul. Tańskiego zostaną zasiedlone przez osoby, które mają możliwość zamiany i poprawy warunków. Mniej więcej połowa jest przeznaczona dla oczekujących na lokal docelowy. Tym samym również stargardzianie osiągający wyższe dochody trafią do mieszkań o wyższym standardzie. Sześć takich lokali w tym budynku – w stanie surowym – STBS przeznaczyło do sprzedaży.
– Zachęcam stargardzian, którym proponowane są mieszkania przy ul. Tańskiego 6, aby od razu nie odrzucali tej oferty, tylko pojechali zobaczyć i wtedy zdecydowali. Uważam, że w tej okolicy można się zakochać – mówi prezydent Rafał Zając.
Zdjęcia: T. Surma/UM w Stargardzie
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Komfortowe mieszkania czekają