SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy
reżyseria: Jakub Skrzywanek
scenariusz: Weronika Murek i Jakub Skrzywanek
dramaturgia: Weronika Murek
scenografia: Daniel Rycharski
kostiumy: Natalia Mleczak
muzyka: Karol Nepelski
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
choreografia: Agnieszka Kryst
wideo: Krzysztof Kuźnicki i Jakub Skrzywanek
asystent reżysera: Adam Kuzycz-Berezowski
asystentka kompozytora: Oktawia Pączkowska
Na podstawie reportaży Janusza Schwertnera, materiałów dokumentalnych i wywiadów z pacjentami, rodzicami oraz medykami oddziałów psychiatrii dziecięcej w Polsce.
OBSADA:
Maria Dąbrowska
Adrianna Janowska-Moniuszko
Anna Januszewska
Krystyna Maksymowicz
Ewa Sobczak
Helena Urbańska
Beata Zygarlicka
Arkadiusz Buszko
Robert Gondek
Adam Kuzycz-Berezowski
Michał Lewandowski
Maciej Litkowski
Wiesław Orłowski
Przemysław Walich
Prowadzenie prób i przedstawień: Anna Pawicka
Premiera: 13 maja 2022, Duża Scena
Spektakl od 16 roku życia – zawiera sceny nagości, zaburzeń odżywiania i samookaleczania. Jeśli masz myśli samobójcze lub jesteś w kryzysie suicydalnym – zadzwoń pod numer 116 111.
Samobójstwo to najczęstsza przyczyna śmierci dzieci w Polsce, częstsza niż choroba nowotworowa czy wypadek komunikacyjny. Blisko 70% nastolatków LGBTQ+ w Polsce myśli o samobójstwie. W 2020 i 21 roku szerokim echem odbiły się reportaże Janusza Schwertnera, który poprzez opowieści o nastoletnich pacjentach i ich rodzicach, uwikłanych w system dziecięcej opieki psychiatrycznej, wstrząsnął opinią publiczną. To właśnie te materiały, poszerzone o własną pracę dokumentalną, stanowiły punkt wyjścia do tworzenia spektaklu. „SPARTAKUS. Miłość w czasach zarazy” to jednak nie tylko opowieść o konkretnej grupie i gałęzi medycyny, ale próba przyjrzenia się temu, w jaki sposób w dzisiejszej Polsce opiekujemy się sobą nawzajem.
Starając się wyjść z dotychczasowych linii sporów, do współpracy zaprosiliśmy kilkadziesiąt osób, przedstawicieli i przedstawicielki różnych środowisk (m.in. Koło Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno, Lambdę Szczecin – zrzeszającą osoby LGBTQ+, artystki i artystów zgromadzonych wokół Teatru Współczesnego i Akademii Sztuki w Szczecinie oraz lekarzy i ekspertów zajmujących się dziećmi i młodzieżą w kryzysie suicydalnym).
Wszyscy razem pragniemy jasno powiedzieć, że prawo do miłości i samostanowienia należy się każdemu, a troska o tych, którzy wołają o pomoc i akceptację, jest odpowiedzialnością nas wszystkich.
Spektakl powstaje we współpracy ze stowarzyszeniem Lambda Szczecin w kwestii reprezentacji osób LGBT+, ekspertkami z dziedziny opieki suicydalnej i psychiatrii dziecięcej, Kołem Gospodyń Wiejskich ze wsi Stobno i studentkami Akademii Sztuki w Szczecinie.
Pozostałe terminy grania sztuki w maju: sobota - 21.05 - 19.00, niedziela - 22.05 - 19.00
Dowiedz się więcej: TUTAJ
Repertuar + kup bilety: TUTAJ

Foto: Karolina Babińska
TEATR WSPÓŁCZESNY W SZCZECINIE