Dzisiaj jest: 12.6.2026, imieniny: Gwidona, Leonii, Niny

Stargard po raz szósty walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski!

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Dziś (tj. 1 czerwca) oficjalnie rozpoczęła się kolejna edycja Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Stargard po raz szósty walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski!

Dziś (tj. 1 czerwca) oficjalnie rozpoczęła się kolejna edycja Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Stargard bierze udział w przedsięwzięciu już po raz szósty i ponownie zamierza walczyć o czołowe miejsca w ogólnopolskich klasyfikacjach.

Rowerowa Stolica Polski to największa tego typu rywalizacja w kraju. Przez cały czerwiec uczestnicy rejestrują swoje przejazdy w aplikacji Aktywne Miasta, a zdobywane kilometry przeliczane są na punkty dla miast i gmin.

Stargard od początku swojego udziału należy do grona najbardziej aktywnych samorządów w Polsce. W klasyfikacji generalnej miasto regularnie plasuje się w okolicach pierwszej dziesiątki, a najlepszy wynik osiągnęło w 2021 roku, zajmując wysokie 6. miejsce w kraju.

– Przez pięć dotychczasowych edycji udowodniliśmy, że Stargard potrafi skutecznie rywalizować z dużo większymi miastami. Regularnie jesteśmy w krajowej czołówce, a najlepszym wynikiem było 6. miejsce w Polsce. To pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w naszych mieszkańcach. Wierzę, że również w tym roku wspólnie powalczymy o bardzo wysoką lokatę – mówi Sławomir Stańczyk, koordynator akcji w Stargardzie z ramienia OSiR Stargard.

Sukcesy przychodziły również w kategorii miast liczących od 65 do 100 tysięcy mieszkańców. Stargard dwukrotnie stawał na podium tej klasyfikacji – w 2024 roku zajmując 2. miejsce, a rok później 3. miejsce. W tegorocznej edycji celem jest ponowna walka o miejsce w ścisłej krajowej czołówce.

Do rywalizacji mogą dołączyć wszyscy mieszkańcy (i nie tylko). Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, wybrać rywalizację „RSP dla Miast Prezydenckich”, wskazać miasto Stargard oraz wybraną grupę. W aplikacji funkcjonują grupy reprezentujące m.in. szkoły, firmy, instytucje, media, stowarzyszenia oraz nieformalne grupy znajomych.

Tegoroczna edycja przynosi także rekordową pulę nagród przygotowaną przez OSiR Stargard. Najbardziej aktywni uczestnicy mogą liczyć na nagrody finansowe, statuetki oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach wiekowych. Za zajęcie pierwszego miejsca w klasyfikacji kobiet i mężczyzn przewidziano nagrody finansowe w wysokości 600 zł. Zdobywcy drugich miejsc otrzymają po 400 zł, a trzecich po 300 zł. Nagrody przygotowano również dla uczestników z miejsc od czwartego do dwudziestego.

Nie zapomniano także o szkołach. Najlepsze szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 1000 zł, 700 zł i 500 zł oraz pamiątkowe puchary.

– W tym roku ponad dwukrotnie zwiększyliśmy pulę nagród dla szkół. Chcemy zachęcić uczniów do aktywności, ale także pokazać, że rower może być świetnym sposobem na integrację całej społeczności szkolnej. Przed wakacjami jest jeszcze kilka tygodni nauki i liczymy, że właśnie ten okres szkoły wykorzystają do wspólnego kręcenia kilometrów dla Stargardu – podkreśla Sławomir Stańczyk.

Dodatkowo po zakończeniu rywalizacji wśród uczestników, którzy przejadą minimum 400 kilometrów, przeprowadzony zostanie specjalny quiz z atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania będzie m.in. rower, kaski, bidony, sakwy, plecaki rowerowe, akcesoria kolarskie oraz vouchery.

Rywalizacja potrwa do 30 czerwca. Każdy kilometr przejechany na rowerze może pomóc Stargardowi w walce o kolejne wysokie miejsce w klasyfikacji Rowerowej Stolicy Polski.

– Największą siłą Stargardu zawsze byli mieszkańcy. Nie wygrywamy liczbą ludności, ale zaangażowaniem. Dlatego zachęcam wszystkich – niezależnie od wieku – aby w czerwcu jak najczęściej wybierali rower. Każdy kilometr ma znaczenie i każdy uczestnik może dołożyć swoją cegiełkę do końcowego wyniku naszego miasta – dodaje Sławomir Stańczyk.

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do aktywnego udziału i wspólnego kręcenia kilometrów dla miasta przez cały czerwiec.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
KSIĄŻNICA STARGARDZKA - premiera powieści Anny Sakowicz: „Leonie i Alexander” cz. 1